YAZARLAR

Tüm Yazıları Çağatay GÜLER

Antibiyotikler

11.09.2017 08:46

Antibiyotikler canlıya zarar vermeksizin bakterilerin üremelerini engelleyen ya da onları öldüren maddelerdir. Bu etkilerini hücre zarına, bakteri duvarına ya da bakterinin üreme döngüsüne etki ederek gösterirler. Antibiyotikler virüsleri etkilemez. Bu nedenle nezle, grip vb. virüs nedenli hastalıklarda kullanılmaları etkisiz hatta zararlıdır.

Antibiyotikler kimi bakteriler ya da mantarlarca doğal olarak salgılanabilmekte, ya da yapay olarak üretilmektedir. Bu ilaç grubu kimyasal yapılarına göre gruplandırılırlar. Bunlar; penisilinler, sefalosporinler, makrolitler, kinolonlar, karbapenemler, monobaktamlar, aminoglikozitler, glikopeptitler, tetrasiklinler, sulfonamitler, rifampin, oksazolidinonlar, streptogramin vb  olarak sınıflandırılabilir. Bu ilaç gruplarındaki bazı antibiyotikler tehlikeli bazı yan etkileri nedeniye artık kullanılmamaktadır.

Antibiyotiklerin geliştirilmesi bakteriler ve enfeksiyonlarla savaşta tam bir devrim etkisi yapmıştır. Öncü madde penisilindir. Bu madde ilk antibiyotiktir ve 1928 yılında Alexander Fleming tarafından keşfedilmiştir. Hastalarda kullanımı 1940’lı yılların başlarında mümkün olmuştur. Günümüze kadar birçok antibiyotik geliştirilmiştir.

Her antibiyotik her bakteriye etkili değildir. Bu nedenle, antibiyotikler etkene ve enfeksiyon türüne uygun biçimde seçilerek kullanılmalıdır.

Bakteriler çok hızlı çoğalan minicanlılardır ve değişime uğrayarak daha önceden etkilendikleri antibiyotiklerden etkilenmeyecek bir özellik kazanmaları mümkündür. Bu özelliği, kalıtsal yapılarında ortaya çıkan ve mutasyon denilen değişikliklerle kazanırlar. Buna direnç kazanma denir. Bakterilerin direnç kazanmasında antibiyotiklerin yanlış ve gelişigüzel kullanılması en önemli nedeni oluşturmaktadır. Antibiyotiklerin reçetesiz satılabilmesine bağlı olarak gereksiz antibiytik kullanımım özellikle virüs etkenli hastalıklarda etkisiz oldukları halde kullanılmaları antibiyotik direncinin yaygınlaşmasına neden olur. Antibiyotiğe direnç çok etkili bir antibiyotiğin artık etkisiz duruma gelmesine neden olur.

Antibiyotik direnci hastalık tedavi etkinliğini azaltıp daha farklı ve yeni antiyotiklerin kullanılmasını zorunlu kıldığından hastanın tedavi süresini ve maliyetini çok artırır. Geliştirilen yeni antibiyotiklerin doku ve organlar üzerindeki olumsuz etkileri de daha fazla olabilir.

Antibiyotik direncinin önlenmesi ve etkinliğinin korunması için:

-Hekim önermeden antibiyotik kullanılmamalıdır.

-Hekimin önerdiği antibiyotik yeterli dozda ve önerilen süreyi tamamlayacak biçimde kullanılmalıdır.

Antibiyotiklerin hekim önerisi dışında kullanılmalı tehlikeli sonuçlara da yol açabilir. Özellikle hamile, bebek ve çocuklarda hekim değerlendirmesi olmaksızın asla kullanılmamalıdır.

Haberler

Genel

Sosyal sorumluluk projeleri tek çatı altında

Spor

Gençlerbirliği'nin kamp programı belli oldu

Ekonomi

İşsizlik oranları açıklandı

Politika

ABD'de oy verme işlemi sona erdi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türk lirası değer kaybediyor

Politika

Kılıçdaroğlu'na yenildim şimdi cumhurbaşkanı adayıyım

Dünya

Yunanistan ile Makedonya 'isim sorununu' çözdü

Politika

Yurt dışındaki Türk seçmenlerin oy verme işlemi sürüyor

Politika

56 milyon seçmen için 180 bin sandık kurulacak

Asayiş

Suruç'taki saldırıya ilişkin 19 gözaltı

Politika

Bahçeli'den, ayakları ve kuyruğu kesilerek öldürülen yavru köpekle ilgili sert tweet 

Politika

İnce: Bedelli askerliği bir şartla çıkarabiliriz