Gündem

Gündem Haberleri

''Ankara'da kaybedilen her şeyi yeniden yapacağız''

15.11.2017 09:20

Uğur DUYAN/Baskentgazete.com.tr

Toplantının açılışında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa kentlerinin yeniden inşa edilmesinden hareketle, "Ankara'nın tüm tahribatlarını ve yaralarını saracak her yıkılan binayı yeniden inşa edecek, her kaybedilen kamusal alanı yeniden kazanacak eylem programı gelecek dönemimizin eylem programıdır" dedi.

Candan, mimarlık kültürünün ve mimari eserlerin tehdit altında olduğu, İller Bankası'nın yıkımı ve İstanbul'da ki AKM'nin yıkımının gündemde olduğu süreçte, ülkede ki rejim değişikliğinin mekânsal yansımalarını ve mesleki tahribatlarını sıraladı.

Ankara için İkinci Dünya savaşı örneği

Ne yapıldığı kadar nasıl yapıldığının bulanık olduğu dönemlerde, süreci anlamak için tüm bunların yol gösterici olduğunu da belirten Candan, şöyle devam etti:

"Kıta Avrupası savaş sonrası nasıl yeniden inşa edilmişse, Ankara'nın tüm tahribatlarını ve yaralarını saracak her yıkılan binayı yeniden inşa edecek, her kaybedilen kamusal alanı yeniden kazanacak eylem programı gelecek dönemimizin eylem programıdır. İnancımız, kararlılığımız ve bilimsel bilgi birikimimiz, geleneğimiz, mücadele deneyimlerimiz, Cumhuriyet değerleri, bu süreçte en önemli yol göstericimizdir. Bulunduğunuz her yerde, kültür varlıklarını koruma, kent mücadelesini yürütme, mimarlık kültürünü ve onurunu koruma noktasında kararlı ve cesur olmak zorunluluğumuzdur."

Büyükşehir Belediyesi ile görüşme

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya ise, imar yönetmeliğiyle ilgili gelişmeleri takip ettiklerini kaydederek, "Ankara Büyükşehir Belediyesi'ndeki imar çalışmalarıyla ilgili görüşmeler yapacağız ve bu sürecin peşini bırakmayacağız. Önümüzdeki dönemde bulunduğumuz dönemden daha ileri bir noktaya gitmemiz gerekiyor. Bu konuda Çevre Şehircilik Bakanlığı ile bağlantı kurulmaya da çalışılacak" dedi.

Yapı denetimle ilgili çalışmalarda meslek odalarının saf dışı bırakıldığını da vurgulayan Kaya, bu sorunun da giderilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

“Halkın can ve mal güvenliği tehlikede!”

Asayiş

Ankara'da terör örgütünün propagandasını yapan 11 kişiye gözaltı 

Genel

Çankaya'da 'Kadın Emeği Festivali' başlıyor 

Ekonomi

Nesle devir vergiye takılıyor!

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Asayiş

Mükerrer oy kullandığı iddia edilen kadın serbest bırakıldı

Politika

"Seçmen kütüğünde mükerrer kayıt yok"

Teknoloji

Her yerde aynı parolayı kullanmayın!

Politika

“Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız”

Genel

Çankaya Evleri yaz boyunca açık olacak 

Asayiş

Ezhel'e beraat kararı!

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor