Yaşam

Yaşam Haberleri

Altınköy'e gönüllü destek

13.11.2017 09:45

Altınköy'ün gönüllü çalışanı Vedat Yalçın, Altınköy'de bulunan müzelerde sergilenen dikiş-nakış makinelerini tamir ederek kullanıma açtı. Ev tipi dikiş makinelerini tamir ettiğini belirten Yalçın, "Ben 25 yılı askeriyede olmak üzere 42 yıldır dikiş-nakış makinelerinin tamiratı ile ilgileniyorum." dedi.

Altınköy Açık Hava Müzesi içerisinde sergilenen antika dikiş-nakış makineleri tamir edilerek yeniden kullanılabilir hale getirildi. Müzeyi ziyareti sırasında makinelerin çalışmadığını fark eden Vedat Yalçın isimli bir vatandaş makineleri tamir ederek Altınköy’e gönüllü katkı sundu. Altınköy'ün yüz yıl öncesinin köy hayatını yansıtmasının yanında ziyaretçilerine üretim kültürünü de aşıladıklarını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Biz Altınköy'de kaybolan değerlerimize tekrar hayat verirken en büyük yardımcılarımız da üretmeyi ve yaşatmayı bilen zanaatkâr gönüllü insanlarımız. Bir Müze ziyaretçimizin dokunuşu ile 150 yıllık antikalar tekrar hayat buldu" dedi.

"Müzeye katkı sunmak istedim"

Altınköy'ün gönüllü çalışanı Vedat Yalçın, Altınköy'de bulunan müzelerde sergilenen dikiş-nakış makinelerini tamir ederek kullanıma açtı. Ev tipi dikiş makinelerini tamir ettiğini belirten Yalçın, “Ben 25 yılı askeriyede olmak üzere 42 yıldır dikiş-nakış makinelerinin tamiratı ile ilgileniyorum. O zamanlar askerlerimizin kıyafetlerini dikerdik. Müze ziyaretim sırasında makineler dikkatimi çekti ve çalışmadığını öğrendim. Ankara’ya değer katan Müze’ye katkı sunmak istedim ve dikiş-nakış makinelerini tamir ettim. Bir makinenin aksanlarını da çıkararak, meraklıları için sergilenmeye de başladık. Ne yazık ki artık bozulan hiçbir şey tamir edilmiyor ve atılıp yenisi alınıyor. Ben gönüllülük esası ile yaptığım çalışmada, emekli olduktan sonra da üretmeye devam edinilebileceğini gösterdim. Benim de Müze'ye katkım oldu, çok mutluyum' diye konuştu.

"Gönüllüler altınköy'e değer katıyor"

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de Altınköy'ün, ziyaretçilerine üretim kültürünü aşıladığına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Altınköy, hem en ince ayrıntısına kadar 100 yıl önceki kültürümüzü sergiliyor hem de zanaatkârları, etkinlikleri ile Ankara'ya değer katmaya devam ediyor. Biz Altınköy’de gelecek nesillere geçmişin bilgeliğinin referans olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Altınköy’de tarladan biçerek, öğüterek kendi ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz. Hayvanlarımızdan elde ettiğimiz doğal ürünleri satışa sunuyoruz. Bunun yanında büyüklerimizin köy yaşamında gerçekleştirdiği kışa hazırlık ritüellerini tekrar canlandırıp, gelecek nesillere aktarıyoruz.

Beceri ve meslek sahibi vatandaşlarımızın Altınköy'e maddi bir karşılık beklemeden gönüllülük esası ile ilgi göstermesi son derece memnun edici. Bir Müze ziyaretçisinin dokunuşu ile 150 yıllık antikalar tekrar hayat buldu. Artık Altınköy kendi söküğünü kendi dikiyor. Masa örtüsü gibi ihtiyaçlarını kendi karşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

“Halkın can ve mal güvenliği tehlikede!”

Asayiş

Ankara'da terör örgütünün propagandasını yapan 11 kişiye gözaltı 

Genel

Çankaya'da 'Kadın Emeği Festivali' başlıyor 

Ekonomi

Nesle devir vergiye takılıyor!

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Asayiş

Mükerrer oy kullandığı iddia edilen kadın serbest bırakıldı

Politika

"Seçmen kütüğünde mükerrer kayıt yok"

Teknoloji

Her yerde aynı parolayı kullanmayın!

Politika

“Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız”

Genel

Çankaya Evleri yaz boyunca açık olacak 

Asayiş

Ezhel'e beraat kararı!

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor