Politika

Politika Haberleri

AK Parti Sözcüsü Ünal'dan seçim barajı açıklaması

10.11.2017 17:14

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, seçim barajının düşürülmesine yönelik tartışmalara ilişkin, "Bunların tartışılması, bunların konuşulması güzel. Biz tam da bunu istiyoruz. Biz siyasetin bu meseleleri tartışarak, konuşarak, görüşerek, istişare ederek bir karara varması gerektiğini başından itibaren söylüyoruz. 2012'de bu konuyu tartışmaya açan da AK Parti'dir." dedi.

Ünal, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

"Afrin'e bir operasyon başlaması söz konusu mu?" sorusunu da yanıtlayan Ünal, Türkiye'nin sınır güvenliğinin bir beka sorununa dönüşmemesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin böyle bir tehdit karşısında gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceğini vurguladı. 

Seçim barajı tartışması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim barajı ile açıklaması ve CHP yetkililerinin bu konudaki değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine ise Mahir Ünal, şunları söyledi:

"Bunların tartışılması, bunların konuşulması güzel. Biz tam da bunu istiyoruz. Biz, siyasetin bu meseleleri tartışarak, konuşarak, görüşerek, istişare ederek bir karara varması gerektiğini başından itibaren söylüyoruz. 2012'de bu konuyu tartışmaya açan da AK Parti'dir. Şimdi cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine giderken, uyum yasalarına dönük çalışmalar çerçevesinde tabii ki bütün bunlar konuşulacak, tartışılacak. Muhalefetin bu konularda açıklama yapmasını biz son derece olumlu buluyoruz. Bu tartışmaların sonucunda da bir karar oluşacak. Bu kararı da yasalaştıracağız."

Mahir Ünal, "Bu konuda çalışmaya başladınız mı?" sorusu üzerine, "Uyum yasaları üzerinde, Seçim İşleri Başkanımız Sayın Ahmet Sorgun'un başkanlığında bir komisyon çalışıyor. Bu çalışmalarımızı tamamladıktan sonra Genel Başkanımıza bu çalışmalar sunulacak. Sonra da AK Parti bu konulardaki yaklaşımlarını, bu konudaki pozisyonunu kamuoyuyla paylaşacak. Siyasi partiler pozisyonlarını belirledikten sonra da bu konuyu karşılıklı olarak tartışacaklar." yanıtını verdi.

Ünal, bir soru üzerine, bu konudaki çalışmalarını yıl sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını bildirdi.

Erken seçim çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun erken yerel seçim çağrısı hatırlatılarak, "Sonra bunu yumuşatarak, 'Başkanlıkları değişen illerde seçim yapalım.' dedi. Buna bakışınız nedir?" sorusunu Ünal, şöyle yanıtladı:

"Bu, samimi bir çağrı değil her şeyden önce. Ben Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinin de siyaset yaptığına inanmıyorum. Çünkü siyaset, toplumsal talepleri, toplumsal ihtiyaçları alıp bir siyasi akla dönüştürmek ve oradan politika üretmektir. Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si bunu yapmıyor. İlgilendiği tek bir şey var, Türkiye'ye dönük yürütülen uluslararası operasyonun içerideki bir aparatı gibi davranmak. Açık ve net söylüyorum. Bunu da ilk defa söylemiyorum. Erdoğan karşıtı, Türkiye karşıtı lobilerin içerideki siyasi aparatı gibi davranmaya devam ediyor. Söylemini bunun üzerine kuruyor. Maksadı siyaset yapmak değil. İçeride seçilmiş meşru hükümetin, uluslararası alanda meşruiyetini tartışmaya açan bir siyaset, siyaset değildir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

“Halkın can ve mal güvenliği tehlikede!”

Asayiş

Ankara'da terör örgütünün propagandasını yapan 11 kişiye gözaltı 

Genel

Çankaya'da 'Kadın Emeği Festivali' başlıyor 

Ekonomi

Nesle devir vergiye takılıyor!

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Asayiş

Mükerrer oy kullandığı iddia edilen kadın serbest bırakıldı

Politika

"Seçmen kütüğünde mükerrer kayıt yok"

Teknoloji

Her yerde aynı parolayı kullanmayın!

Politika

“Kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağız”

Genel

Çankaya Evleri yaz boyunca açık olacak 

Asayiş

Ezhel'e beraat kararı!

Kültür-Sanat

Ünlü isimler Türkiye'ye geliyor