Gündem

Gündem Haberleri

10 milyar lira tüketicinin cebinde kaldı

01.12.2017 13:42

Aysel KANBER/Baskentgazete.com.tr

Rekabet Kurumu’nun 20. Yılı nedeniyle düzenlenen Rekabet Zirvesi sonuç değerlendirmelerini EMD üyeleri ile paylaşan Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, son 3 yılda kurumun almış olduğu kartel, uyumlu eylem, hakim durumun kötüye kullanılması ve birleşme devralma kararları ile tüketici refahına 10 milyar liralık katkı sağladığını anlattı. 
Torlak, çalışmalarını şöyle özetledi: 

"Sözünü ettiğim rakam 2014 ile 2016 yılları arasında toplam 23 kararımız için hesaplanmış. Bu kararlar kartel kararları, hakim durumun kötüye kullanılması ve birleşme devralma kararlarından oluşuyor. Bu 23 karar bağlamında yıllık 255 milyondan 3 yıllık 1.06 milyar lira dolayında bir tutar söz konusu. Bu 2016 yılı fiyatları ile yapılan bir hesaplama ve biraz daha muhafazakar bir hesap. OECD kılavuzuna göre yapılan hesaplamada ise toplam 3.3 milyar yıllık dolayısıyla 3 yıllık yaklaşık 10 milyar liralık bir tüketici refahına katkıdan söz edebiliyoruz. Bu çalışmanın sonuçları özetle şunu söylüyor; Bu kararlar alınmamış olsaydı bahsettiğim varsayımlar üzerinden gerçekleşecek fiyat artışları nedeniyle tüketicilerin cebinden bu mal ve hizmetlere ulaşmak bakımından muhafazakar hesaplama yöntemine göre 3 yıl için 10 milyar liralık bir para çıkışı olacaktı."

Bugüne kadar toplamda 3 milyar liraya yakın idari para cezası uygulandığını belirten Torlak, 2017'de gıda sektörü ve elektronik platformlarla ilgili şikayetlerin öne çıktığına değindi. Torlak, dosya bazında en yüksek cezayı  2013'te 12 bankaya verdiklerini hatırlatırken, teşebbüs olarak ise TÜPRAŞ'a 400 milyon liralık ceza uyguladıklarını ifade etti. Torlak, şu ana kadar 2017'de de yaklaşık 300 milyon liralık ceza kestiklerini belirtti.

TESK’DEN UCUZ ET BAŞVURUSU

Torlak, ucuz et satışının sadece iki market zincirinde gerçekleşmesi üzerine yapılan "haksız rekabet" eleştirileriyle ilgili Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine muafiyet başvurusu yapıldığı bilgisini vererek, ESK'nin toptan ve perakende kırmızı et sektöründeki pazar payının yüzde 3'ü geçmediği ve alt gelir gruplarının kırmızı ete erişiminin sağlanması amaçlandığı için muafiyetin tanındığını belirtti. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) ucuz et ve kıymanın kasaplarda da satılması için kuruma başvuruda bulunduğunu bildiren Torlak, buna ilişkin değerlendirme sürecinin devam ettiğini bildirdi. 

BANKALARA YÖNELİK SORUŞTURMA

Torlak, kurumsal kredilerde rekabeti bozucu bir eylem içerisinde oldukları gerekçesiyle bankalara yönelik soruşturmada nihai kararın verildiğini söyleyerek, şunları ifade etti: 
Burada 3 teşebbüsün rekabet ihlali gerçekleştirdiğine karar verildi. Bu dosya bir pişmanlık müracaatıyla gerçekleştiği için bu üç teşebbüsten pişmanlık başvurusu gerçekleştiren bankanın verilen cezanın yüzde 100 indirilmesiyle, diğer iki bankaya ise belirli miktarlarda idari para cezası uygulanmasına karar verildi. 

Pişmanlık başvurusunun Türkiye'de çok örneği olmadığını ifade eden Prof. Torlak, yasa değişikliği içerisinde uzlaşmayı teşvik edici maddelerin de olduğunu belirterek, Yasa değişikliği önerimiz şu anda Başbakanlıkta. Orada pişmanlıktan ziyade uzlaşmayı teşvik eden değişikliklerimiz var." bilgisini verdi. 

Kuruma gelen dosyalarda farklı süre kıstasları olduğuna dikkati çeken Torlak, en kısa sürede devralma ve birleşme dosyalarına cevap verildiğini anlattı.

Demir- çelik fiyatlarında yaşanan dikkat çekici fiyat artışları ile ilgili kurumsal olarak başvuru alıp almadıkları yönündeki soruyu da yanıtlayan Torlak, demir çelik sektöründe kamuoyuna yansıyan konulardan hareketle inceleme yaptırdıklarını belirtti. Torlak, sektördeki fiyat artışlarının maliyetlerin artmasından ve arzın azalması ile birlikte bir miktar dövizde yaşanan artışlardan kaynaklandığını tespit ettiklerini ve de herhangi bir soruşturma açılmasına gerek olmadığı kararını verdiklerini dile getirdi. 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlık

Çocuklarda yaz ishali tehlikesine dikkat!

Genel

Başkan Tuna'dan nikah kıymasını isteyen de var, bilgisayar isteyen de

Ekonomi

E-ihracatın 7 altın kuralı

Kültür-Sanat

 ATO'dan 15 Temmuz sergisi 

Genel

Emrah Serbes davasında karar!

Genel

EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray 15 Temmuz'da ücretsiz

Magazin

Shakira İstanbul'da konser verdi

Ekonomi

“Yeni hükümetin önceliği tarım olmalı”

Magazin

Rapçi ‘Ezhel' hakkında yeniden dava açıldı

Asayiş

Gözaltındaki Adnan Oktar'ın mal varlığına el konuldu

Asayiş

Soma'daki maden faciası davasında cezalar belli oldu

Magazin

Shakira yarın İstanbul'da konser verecek