“Masalımsı Kurabiyelerim”  ile altın madalya…

İşkadını Nuray Keskin Zorlu

İşkadını Nuray Keskin ZorluOkunma 17 Haziran 2017, 07:21

Genç girişimci Nuray Keskin Zorlu, yaklaşık dört yıl önce bir tavsiye ile başladığı renkli kurabiyeler ile bugün başarılara imza atıyor. Zorlu’nun şeker hamuru ile yaptığı ‘Masalımsı Kurabiyelerim’  ona bir altın bir de bronz madalya kazandırmış durumda. En büyük destekçisinin eşi olduğunu anlatan Zorlu, bugün evinde yaptığı işini ilerde bağımsız bir atölyede yapmayı hayal ediyor. Ankara dışından da kurabiye siparişleri aldığını söyleyen Zorlu, şimdilik kendine yetecek kazancı da sağladığını ifade ediyor. Zorlu ile girişimci hikayesini Başkent Gazetesi için görüştük.

Kendinizden söz eder misiniz?

1980 Almanya doğumluyum, İstanbul’da büyüdüm. 1998 yılında üniversite için Ankara’ya geldim ve o zamandan beri de buradayım. Aslında Ankara Üniversitesi Fars Dili Edebiyatı mezunuyum. Sonrasında fotoğrafçılık eğitimi aldım, kameramanlık da okudum… Ama bölümüm ile ilgili hiçbir işte çalışmadım. Bir süre özel sektörü denedim, hobi olarak başladığım fotoğrafçılığı profesyonel olarak sürdürdüm. Bir süre doğum, düğün fotoğrafçılığı yaptım. Ama öncesinde doğa fotoğrafları, portreler… bir çok fotoğraf çektim. Hatta birkaç karma sergide de yer aldım. Üç yıl kadar fotoğrafçılık devam etti. Fotoğraf çekmeyi hala sürdürüyorum ve de çok seviyorum. Daha sonra da bu işe başladım… Ama bu işe başlamam çok tesadüfen oldu.

Masalımsı Kurabiyelerim’e nasıl geçiş yaptınız?

İstanbul’da birlikte büyüdüğümüz çocukluk arkadaşım, bir gün telefon etti ve “Nuray, şeker hamurundan yapılan renkli ve süslü bir dünya var. Ben bu işe başlayacağım, sen de bir baksana” dedi bana. Bu gelişmenin ardından internetten araştırdım ve bir anda işin içinde buldum kendimi. Hatta arkadaşımdan önce başladım diyebilirim. Malzemelerimi aldım ve evde ilk kurabiye yapmaya başladım.

Bir eğitim almak gerekmiyor mu?

Kurabiye eğitimi almadım sadece internetten yaptığım araştırmalar sonucunda denemeler yaptım. Sürekli yeni modeller yaparken elim alıştı. Baktım ki ben renkli dünyanın içindeyim.

Biraz bu renkli dünyadan bahsedin? Ne yapılıyor orada?

Şeker hamuru çok renkli bir şey zaten. Oyun hamuru ile oynar gibi oynuyoruz. Ve yenilebilecek ürünler yapıyorsunuz. Bunu yaparken de hayal gücünüzü kullanıyorsunuz ve farklı farklı modeller üretiyorsunuz. Hiç hobi olarak da başlamadım, doğrudan ticari olarak girdim işin içine. Yaklaşık 4 yıl oldu başlayalı. Söylediğim gibi ilk kurabiye ile başladım sonra pastaya geçtim. Son bir yıldır da figür çalışıyorum.  Ağırlıklı olarak figür yapmak istiyorum. Figür için kısa süreli Türkiye’nin sayılı isimlerinden birisinden özel eğitim aldım. Bugün ise geldiğim noktadayım.

MASTER OF CAKE SAMSUN FESTİVALİ

Bir yarışmaya katılımınız söz konusu ve madalyalarınız var. Ondan söz eder misiniz?

Samsun’da düzenlenen Anadolu’nun ilk ve tek pasta festivaline Master of Cake Samsun”a katıldım. Zorlu ve prestijli bir yarışma. Yarışmaya iki kategoride katıldım ve bir altın bir de bronz madalya aldım. Biri büyük dekoratif tasarım diğeri de mini dekoratif tasarım. Aslında hiç beklemediğim bir sonuçtu çünkü daha yeni başladığım bir alan figürler. Yarışmaya bir buçuk ay çalıştım. Zorlu bir süreçti benim için. Hatta vazgeçmeyi dahi düşündüm ama eşim çok büyük destekçim oldu ve yarışmaya katılmam konusunda ısrar etti. En iyisini yapacağımı söyledi, bana benden daha çok güvendi. Yarışma benim için şöyle çok önemliydi; başarabileceğimi önce kendime ispat etmiş oldum sonra da herkese ispat etmiş oldum. Çünkü sana inananlar kadar inanmayanlar da etrafında oluyor. Onlara bir yanıt niteliğinde oldu yarışmadaki başarım. Madalyaları almış olsam da yolun başında olduğumu düşünüyorum. Daha çok çalışmam gerekiyor. Figür yapmaya başladığımda hedefim bir yarışmaya katılmak ve derece almaktı. Bunu gerçekleştirdim, bundan sonra daha çok yarışmaya katılıp daha çok derece almak hedefim. Devamında da figürde daha çok çalışmak ve uluslar arası yarışmalara katılıp Türkiye adına madalya getirmek istiyorum. Masalımsı Kurabiyelerim’in  adını daha çok duyurmak istiyorum.

Bir marka olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

Masalımsı Fotoğrafçılık adıyla başlayan sürecimiz Masalımsı Kurabiyeler olarak devam ediyor. Evimde çalışıyorum ama vergimi de veriyorum.

Bir gününüz nasıl geçiyor? Siparişlerinizi nasıl alıyor sunuz?

Üretmek gerçekten insanın kendine olan güvenini artırıyor. . Eğer siparişim varsa güne siparişlerimi yapmakla başlıyorum. En geç sabah saat 00:08’de atölyemde oluyorum. Sosyal medyadan ulaşıyorlar. Müşteri memnuniyeti yeni siparişlerin gelmesini sağlıyor. Siparişim yoksa da atölyeme iniyorum. Yeni modeller, yeni figürler üretirim. Yeni model ve figürlerimi sosyal medyayı kullanarak bilinirliliğimi sağıyorum. Günüm genel olarak akşam 18:00’a kadar atölyemde geçiyor.

Üretimde kullandığınız malzemelerden ve nasıl temin ettiğinizden söz eder misiniz?

Şeker hamurları hazır satılıyor ve her rengi var. Ya da tek renk alıp gıda boyaları ile kendiniz renklendirebiliyorsunuz. Önce istenilen sipariş için kurabiyeleri kalıplarla hazırlayıp pişiriyorum. Kurabiyelerin çok kabarmaması gerekiyor üzerine şeker hamurlarını yapıştıracağımız için düz olmaları gerekiyor. Şeker hamurunu oklava ile ince bir şekilde açıp, kurabiyenin üzerine ya ballı su ya da normal su ile kurabiyenin üzerine yapıştırıyoruz. Süsleme işi tamamı ile kendi hayal gücünüze kalmış. Silikon kalıplarımız var, onlarla model çıkartıp üzerine yapıştırıyoruz.

Daha çok çocuklar için mi talep oluyor? Hangi zamanlar için isteniyor?

Herkes isteyebiliyor. Ancak daha çok çocukların doğum günlerinde, nişanlarda isteniyor. Çocuklara çizgi film kahramanları ile yapılan kurabiyeler, pastalar ilginç geliyor ve tercih ediliyor. Sünnetlerde, mevlütlerde, baby shower dediğimiz organizasyonlarda çok tercih edilebiliyor. Sevgililer Günü’nde sevgili kurabiyeleri isteniyor. Asker kurabiyeleri talep görüyor. Askere giden sevgilisine üzerinde “gel teskere gel” yazan künye şeklinde kurabiyeler yaptırılıyor. Yılbaşlı kurabiyeleri de çok istenenlerden. Kalıplar işimi çok kolaylaştırıyor. Pastalarımızın yapımı daha uzun süreli ve daha meşakkatli.

ÖZGÜN FİGÜRLER

Çok farklı figürleriniz var onlarda kalıp kullanmak mümkün görünmüyor…

Onlar tamamen el becerisi. Yardımcı aletlerimiz var onları kullanarak figürleri yapıyorum. Adeta bir heykeltıraş gibi çalışıyorum. Bazı müşterilerim insan yüzlerinde kalıp olduğunu düşünüyorlar ama kullanmıyorum. Yaşlı ninelerimiz, balerinlerimiz, çiçek, böcek aklınıza gelecek gelmeyecek çok fazla figürümüz mevcut. Figürlerin yapımı uzun sürüyor. Tam bir kadın bedeninin figürünü üç günde ancak tamamlanıyor. Parçaların birleştirmek için kuruması gerekiyor. Yapıştırıcılarımız da gıdaya uygun. Figürlerin yapımına en alttan başlanarak yukarı doğru çalışma yapılıyor. Figürler istenirse uzun yıllar saklanabiliyor. Yeter ki kırılmasın. Ama çocuklar genelde kurabiye figürlerini hemen yiyorlar, hiç acımıyorlar. Pastalarımda kesinlikle krem şanti kullanmıyorum. Tamamen doğal ürünler ve özel pasta kremasını kendim hazırlıyorum. Ailelerin kendi mutfaklarında yaptıkları kadar güvenilir kurabiyeler ve pastalar yapıyorum.

Yaptığınız işin kazancı ile ilgili neler söyleyeceksiniz? Beklentilerinizi karşılıyor mu?

Ticaret yapmak, ürününüzü kendinizi tanıtmanız zor. Giderek tanınıyoruz ve gelir de buna paralel artıyor.  Fiyatlarımı çok düşük tutmamaya çalışıyorum. Çoğu kişiye fiyatlarım yüksek gelebilir ancak el emeği ve sağlıklı ürünlerim söz konusu. Basit bir kurabiye gibi algılanmaması gerekiyor. Bir kurabiye 10-15 dakika sürebiliyor. O yüzden biçtiğimiz değer el emeğimiz için.

İlerde bağımsız bir atölye açsam da sadece tasarım ürünler ile devam edeceğim. Pastane mantığı ile çalışmayı düşünmüyorum.

Figür çalışma konusunda biraz iddialı olduğumu söyleyebilirim. Özgün modellerim var.  Müşterilerime de ‘siz hayalinizi söyleyin ben gerçekleştirebilirim’ diyorum. Yani zor diyeceğim bir durum söz konusu değil. Ürünlerin fotoğraflarını çekmek de önem taşıyor. Dolayısıyla fotoğrafçılık alanındaki uzmanlığım bu anlamda işe yarıyor. Çektiğim fotoğrafları da sosyal medyada paylaşıyorum ve etkin geri dönüşler sağlanıyor.

Pastaları Ankara içine yapıyorum ama kurabiyelerimi her yere kargo ile gönderiyorum. Riskli figürleri de evden teslim ediyorum.

Hedefim ilerde yine Masalımsı Kurabiyelerim’i yapmayı sürdüreceğim, eğitimler vereceğim bir atölye açmak. Kışa doğru yine yarışmalar olacak. Bu yarışmalara katılacağım. Çünkü yarışmalar bilinirliliğinizi artıran organizasyonlar. Bir de Türkiye’de yaptığım iş ile ilgili bir milli takım var ve ben bu milli takımda yer almak istiyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan - 6 ay önce
Masalımsı Kurabiyelerimin pasta ve kurabiyeleri adeta masallardaki gibi güzel ve bir o kadar da lezzetli.Başarılarının devamını dileriz. Büyük bir atölye açmanız dileğiyle ...
Avatar
Furkan - 5 ay önce
Ablacim harikasin tebrikler
Avatar
Selen Cengiz - 5 ay önce
Gerçekten çok emek isteyen çalışmalarınız olmuş. Eminim pastalarınız da tartışmasız çok lezzetlidir. Umarım hedeflerinize ve hayallerinize ulaşırsınız